8 SPOSOBÓW NA ODRÓŻNIENIE PRAWDZIWYCH PEREŁ OD SZTUCZNYCH.

Część: 1

Perła została odkryta, pożądana i ceniona już około 4, 5 tysiąca lat temu. Od samego początku przypisywano jej magiczne pochodzenie.

Jak powstaje perła?

Perła naturalna, dzisiaj praktycznie dostępna jest tylko na największych światowych aukcjach i osiąga zawrotne ceny. Można by powiedzieć, że rodzi się w bólu, gdyż perła naturalna powstaje w wyniku obrony mięczaka przed ciałem obcym. Kiedy pod skorupę małża dostaje się ciało obce wówczas, żeby złagodzić ból wypuszcza on śluz, który otacza te ciało obce powłoką masy, która następnie twardnieje. Tak powstaje perła w naturalnych warunkach. Jednak nie każda skorupa małża skrywa perłę. Można na nią trafić sporadycznie, około co 30 – 40 małż w naturalnych warunkach skrywa perłę.

Poprzez swą niedostępność perły fascynowały i budziły pożądanie od dawna. Człowiek odkrył, że może wszczepiać ciało obce i w ten sposób zaczęto hodować perły. Produkcja pereł hodowanych do dzisiaj kwitnie.

Perły uwielbiała Kleopatra, Gracy Kelly, Marilyn Monroe, Coco Chanel, Audrey Hepburn.

Perły stały się cenną biżuterią na tyle, że zaczęto je podrabiać. Perły są tak popularne i ciągle modne, że znajdziemy ich imitacje niemal w każdym stoisku z biżuterią. Ceny pereł hodowanych są oczywiście wyższe. A jak odróżnić oryginał od falsyfikatu? W następnych częściach postu, szybka ocena prawdziwości pereł domowym sposobem.