Optymizmu można się nauczyć!

Poznaj 10 prostych nawyków aby to osiągnąć.

Najpierw stara legenda. Spotyka mnich Czarną Śmierć, a jest to czas wielkiej epidemii dżumy. Mnich pyta: „Ilu ludzi tym razem zabijesz?” Czarna Śmierć odpowiada: „Pięć tysięcy”. Po roku znów mnich spotyka Czarną Śmierć i z wyrzutem mówi: „Ale przecież zmarło pięćdziesiąt tysięcy!” Na to Czarna Śmierć odpowiada potakując głową: „Zgadza się, ale tylko pięć tysięcy na dżumę. Reszta umarła ze strachu przed nią”.

Pierwszy nawyk

Lustro i Ty. Za każdym razem, gdy spoglądasz na swoje odbicie zacznij od sprawienia sobie komplementu: „Cześć! Jesteś wyjątkowa!” Nawet, jak na początku wyda Ci się to głupie – rób tak, a zobaczysz, że to działa!

Drugi nawyk

Zarządź, jak zamierzasz się czuć. Złościsz się, gdy utkniesz w korku? Przejeżdżający samochód właśnie Ciebie ochlapał? Na stacji benzynowej właśnie skończyło się paliwo? Na przyjęciu zalałaś sobie sukienkę winem? Twój pies rozchorował się, gdy Ty właśnie wychodzisz na randkę? Nie wściekaj się na to, na co nie masz wpływu! Marnujesz tylko swoją energię, którą możesz wykorzystać na coś pożyteczniejszego! Oddychaj spokojnie. Przy każdym długim wdechu powtarzaj w myśli „wdycham siłę i spokój”, a przy długim wydechu: „złość, niezadowolenie odchodzi”.

Trzeci nawyk

Codziennie wieczorem zrób przegląd minionego dnia pt.: Co dobrego mnie dzisiaj spotkało? Ważne, żebyś potrafiła znajdować pozytywne zdarzenia nawet, jak nic z pozoru dobrego nie wydarzyło się. Na przykład podnieś do rangi pozytywnego wydarzenia fakt, że nie spóźniłaś się dzisiaj do pracy lub ponury zazwyczaj sąsiad odwzajemnił uśmiech przy powitaniu.

Czwarty nawyk

Sprawiaj innym przyjemność. Zrób coś bezinteresownie dla kogoś, żeby poczuł się dzięki Tobie miło, a zobaczysz, że Ty wówczas poczujesz się również cudownie.

Piąty nawyk

Oswój porażki! „Nie myli się tylko ten, co nic nie robi”. Dzięki nim przecież się uczysz i wyciągasz wnioski. Traktuj je jak lekcje, wyzwania sportowe. Przeanalizuj, gdzie popełniłaś błąd i zaplanuj plan naprawczy.

Szósty nawyk

Walcz z rutyną! Wybierz nowe. Powiedzenie „rutyna zabija” jest jak najbardziej zasadne. Gdy robisz ciągle to samo, ciągle w ten sam sposób wyzwalasz bardzo szybko zniechęcenie i frustrację. Nudzi Cię wciąż ta sama droga do pracy? Wybierz inną trasę. Masz dość nudnej pracy? Zmień ją. Masz toksycznych znajomych? Znajdź towarzystwo ludzi pogodnych.

Siódmy nawyk

Uśmiechaj się do siebie! Nie tylko do innych ludzi. Rób to często. Uśmiechaj się wyraźnie, w duchu, zawsze z miłością. Śmiej się duuuuuuużo, a Twoje serce wzmocni się. Śmiech wpływa na procesy chemiczne w mózgu. Hamuje  wydzielanie hormonów stresowych: kortyzolu i adrenaliny i uwalnia hormony szczęścia: endorfiny.

Ósmy nawyk

Miej pasję! Dodaje skrzydeł. Kiedy poświęcasz czas na to, co lubisz odwracasz uwagę od tego, co jest frustrujące i znajdujesz tym samym nowe siły na pokonywanie trudności.

Dziewiąty nawyk

Bądź odważna. Masz marzenie? Chciałabyś coś zmienić, ale boisz się? Zostaniesz w tym samym punkcie, w którym jesteś, jeśli nie zrobisz kroku naprzód. Zacznij od małego kroczku. Potem zrób drugi mały i kolejny, kolejny…

Dziesiąty nawyk

Bądź rozrzutna! Rozdawaj wszędzie wszystkim wokół swoją przyjacielskość, serdeczność, uśmiech, zainteresowanie nawet tym, którzy mają ciągle zły humor i wiecznie są uszczypliwi. Wielu z nich zarazisz swoim optymizmem. Bądź rozrzutna od czasu do czasu w aspekcie materialnym. Lubisz pachnącą kąpiel – zafunduj sobie luksusowe kosmetyki i odpręż się w wannie. Kochasz podróżować? Zaplanuj wycieczkę marzeń. Podoba Ci się sukienka? Zaoszczędzisz na czymś innym. Uwierz, że inwestycja w dobry nastrój zaprocentuje! Spraw sobie przyjemność i bądź szczęśliwa!

Źródło: H. Kluge, Optymiści zawsze górą. Wyd. Amber, 2000.